fıkraoku.com

ANA SAYFA >

FIKRA TÜRÜ HAKKINDA BİLGİLER:

Psikolojik Açıdan Rahatlatıcı Olarak Fıkralar

Fıkralarla ilgili sayılan bütün diğer özellikler yanında önemle üzerinde durulması gereken bir diğer özellik de fıkraların psikolojik açıdan rahatlatıcı özelliklere sahip olmasıdır. Temel özellikleri arasında güldürmenin ve eğlendirmenin yer aldığı fıkralarda; verilmek istenen mesaj insanları rahatlatarak, keder ve sıkıntılarını hafifleterek aktarılır.


Bu türün yapısındaki güldürme eylemi aslında bir sonuca varmanın ürünüdür. Cemil Göker, Gülme ve Güldüren Sanat Türleri isimli eserinde gülme ilgili şu düşünceye ulaşır:
Orjini ne olursa olsun, gülme bir sentezin, bir sonuca varı... Devamını Oku

fıkraoku.com ekledi, 21 kez okundu.

Türk Edebiyatında Fıkra

Türk fıkraları içerisinde en çok derlenen ve yazıya geçirilen fıkraların başında Nasreddin Hoca fıkraları gelmektedir. Nasreddin Hoca (v. 1284) fıkralarının derlendiği eserlerin bilinen en eski örneği, 1577 yılında Hüseyin adlı kişi tarafından yazılan Hikâyet-i Kitâb-ı Nasreddin adlı kitaptır.


Oxford'da bulunan bu yazma eserde 43 tane fıkra metni yer almaktadır. Elimize ulaşan Türk fıkralarının yer aldığı eski eserler arasında Paris Bibliotheque Nationale'deki Türkçe yazmalar arasında bulunan diğer eserler ise 112 fıkradan oluşan nüsha ve Bursalı Lâmiî ile oğlu Abdullah'ın birlikte... Devamını Oku

fıkraoku.com ekledi, 26 kez okundu.

Fıkra Türü Hakkında 11 Bilgi Kayıtlı.